Sprawny system wentylacyjny to podstawa. Dzięki niemu zużyte powietrze zostaje odprowadzone, a świeże napływa do pomieszczenia. Kiedy w takim systemie wystąpi usterka, bardzo szybko odczujemy tego negatywne skutki – nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Po czym rozpoznać, że wentylacja nie działa prawidłowo i jak usprawnić jej działanie?
Najczęstsze oznaki nieprawidłowej wentylacji
1. Pleśń na ścianach
To najczęstszy skutek niesprawnego systemu wentylacji. Jest to bardzo uciążliwy problem, ponieważ pleśń bardzo szybko się rozrasta i ciężko ją skutecznie usunąć. Często również nie zdajemy sobie sprawy z jej obecności, gdyż zazwyczaj grzyb pojawia się za meblami, gdzie ma najkorzystniejsze warunki do wzrostu. Pleśń na ścianach to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Jest silnym alergenem, przez co jest szczególnie niebezpieczna dla alergików i astmatyków, a także dzieci i osób starszych.
2. Zaparowane szyby
Czy zaparowane szyby to powód do niepokoju? I tak, i nie. Para wodna skroplona na oknie jest dość częstym zjawiskiem w zimowych miesiącach i wynika z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Jednak może się okazać, że problemem jest zbyt duża ilość wilgoci, która nie ma ujścia. W takiej sytuacji należy upewnić się, czy wentylacja pracuje jak należy.
3. Zapachy rozchodzące się po całym domu
Przy sprawnie działającym systemie zapachy gotowanych potraw nie wydostają się poza kuchnię. Jeśli są one wyczuwalne również w innych częściach domu, jest to czytelny znak, że wentylacja nie działa tak, jak powinna.
4. Podmuchy zimnego powietrza
Takie nagłe podmuchy świadczą najczęściej o tzw. ciągu wstecznym – zużyte powietrze nie może zostać poprawnie odprowadzone i napływa z powrotem do pomieszczenia przez kratki wentylacyjne. Niektórzy, próbując zaradzić napływającemu do domu zimnu, zatykają kratki wentylacyjne. Pod żadnym pozorem nie należy tak robić, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo zatrucia się czadem w razie pożaru.
5. Złe samopoczucie
Jeśli po zaraz po wejściu do domu robisz się senny, zaczyna boleć Cię głowa lub czujesz suchość i podrażnienie w gardle i nosie, najprawdopodobniej problem tkwi w zaburzonej cyrkulacji powietrza. Z tego powodu mogą również nasilać się choroby układu oddechowego i reakcje alergiczne. Jest to zjawisko na tyle częste, że otrzymało własną nazwę – syndrom chorego budynku (sick building syndrome).
Jak rozwiązać problemy z wentylacją?
Próbę usprawnienia wadliwej wentylacji należy zacząć od wyczyszczenia kratki i kanały wentylacyjnego. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie specjalnych nawiewników okiennych, które będą dodatkowymi punktami wymiany powietrza. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana całego systemu wentylacji. W takich sytuacjach najlepiej postawić na sprawdzonych i doświadczonych fachowców. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienie kolejnych usterek.